Yükleniyor...

Ağrılı Adet Görme (Dismenore) ve Akupunktur

Adet döneminde ya da hemen öncesinde kasıklarda, karın bölgesinde ortaya çıkan ağrılara dismenore ya da menstrüel kramp adı verilir.

Sıklıkla kadında adet sürecinin  başlangıcından sonraki ilk 1-2 yıl içinde ortaya çıkar ve kırklı yaşlara kadar sürer. Doğumdan sonra ağrılar hafifleyebilir. Ağrının nedeni prostaglandin adı verilen rahimden salgılanan hormondur. Prostaglandin rahimde ağrıya ve kasılmaya yol açar. Ağrı adet kanaması başlamadan 1-2 gün önce başlar, adetin birinci gününde belirginleşir ve 2.günde azalır. Ağrı karnın alt kısmında aralıklı gelen kramp şeklinde seyreder. Ağrı sırta, bele, kasıklara ve vulvaya vurabilir. Ağrıya terleme, yorgunluk, iştahsızlık, bulantı, kusma, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, baygınlık, kabızlık gibi belirtileri eşlik edebilir. 
Neden ağrılı adet görülür?


Adet döneminde görülen ağrının nedeni rahmin (uterus) iç tabakasını atmak için yaptığı kasılmalardır. Bu kasılmalar kadında ağrı olarak hissedilir. Primer dismenorede oluşan ağrının en önemli nedenlerinden biri rahimde prostoglandin seviyesinin artmasıdır. Buna bağlı olarak rahimde kasılma, iskemi (kanlanmada azalma) görülür.
Akupunktur nasıl etki eder?


Akupunktur, hipotalamo-pitituvar-ovaryal-aksis (beyin – yumurtalık hormon yolu) aracılığıyla prostoglandin seviyesini azaltmakta, rahim kanlanmasını arttırarak iskemiyi düzeltmekte, rahim kasılmasını önlemektedir.


İlgili Hekimler

Kadın Hastalıklarıyla ilgilenen hekimlerimizi aşağıda görüntüleyebilirsiniz.

Op. Dr. Müfit ÖZYİĞİT
Op. Dr. Müfit ÖZYİĞİT

Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı

- Hakkında