Yükleniyor...

Doğum

Doğum Şeklinin BelirlenmesiDoğum 36-42. haftalar arasında beklenir, gebeliklerin yüzde 90’nında 40. haftaya kadar doğum gerçekleşir. Doğum şeklinin belirlenmesinde, 3 faktör vardır (3P); doğum kanalı (Pelvis), fetüs (Passanger) ve rahim kasılmaları (Power). Bu üç faktör arasında uyum varsa vajinal doğum kesinlikle ilk tercih olmalı. Pelvise ait sorunlar, fetüs ait faktörler, rahime bağlı sorunların varlığında, ayrıca genital bölgede aktif herpes enfeksiyonu, aktif kondilom varlığı ve annenin HIV taşıyıcısı olduğu durumlarda vs. nedenlerle ise sezaryen doğum tercih edilmelidir.Vajinal Doğum: Karında sertleşme ile aynı anda olan sancılar olması ve sancıların arasındaki sürenin yarım saatten sık olması, su gelmesi veya kanama durumlarında hastaneye başvurulmalıdır.


Sezaryen Doğum: Uygun vakalara yapıldığında anne ve bebek için hayat kurtarıcı bir cerrahi müdahaledir. Ancak sezaryen ihtiyacı yoksa ilk tercih vajinal doğum olmalıdır. Genel anestezi veya epidural anestezi ile yapılır.Epidural-Spinal Anestezi Nedir?


Gerek sezaryende gerekse vajinal doğum sırasında uygulanan bu yöntem bel bölgesinden uygun aralıktan girilerek karın bölgesi ve alt seviyelerinin duyu lifleri bloke edilerek ağrı algısının azaltılması veya ortadan kaldırılması amaçlanır. Sezaryen esnasında bilinç açık ve uyanık olup bebeğin doğumunu ilk anlarını görebilirsiniz. Sezaryen sonrası bel bölgesinde yerleştirilen kateterden ağrı kesici yapılmaya devam edilir ve rahat ağrısız bir ameliyat sonrası dönem geçirilir. Vajinal doğumun aktif fazında ağrıların azaltılmasında da son derece faydalıdır.


İlgili Hekimler

Kadın Hastalıklarıyla ilgilenen hekimlerimizi aşağıda görüntüleyebilirsiniz.

Op. Dr. Müfit ÖZYİĞİT
Op. Dr. Müfit ÖZYİĞİT

Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı

- Hakkında