Yükleniyor...

Prematüre (Erken Doğum) Bakımı ve Tedavisi

Prematürite gebeliğin 37’nci haftasından önce gerçekleşen erken doğum anlamına gelir. Prematüre bebeklerin çoğunun ağırlığı 2500 gr’ın altındadır, ki bu da prematürite için temel bir kriter kabul edilir. Prematüre doğum, bebek için pek çok önemli riskin ortaya çıkmasına neden olduğu için bu bebeklerin takip ve bakımı büyük önem taşımaktadır. Bebekler doğum ağırlıklarına göre kategorize edilerek risk skalası belirlenir. Prematüre bebekler, taburcu edildikten sonra da maruz kalabilecekleri pek çok sağlık riski için dikkatli şekilde kontrol ve takibi yapılmalıdır.

Tüm diğer yeni doğanlar gibi prematüre bebekler de küçük (gebelik yaşına göre küçük = SGA; haftasına göre küçük), normal (gebelik yaşına göre normal = AGA) veya iri (haftasına göre iri) olabilirler. Çok düşük doğum ağırlıklı bir bebek,ağırlığı 1500 gr’ın altında olan bir bebek anlamına gelir. Sorunların çoğu ağırlığı 1000 gr’ın altında olan bebeklerde ortaya çıkmaktadır (“aşırı düşük doğum ağırlıklı bebek”).


Düzeltilmiş yaşerken gebelikte yapılan ultrason muayenesine göre belirlenen tahmini gebelik tarihinden itibaren veya son adet tarihine göre hesaplanır. Düzeltilmiş yaş, takvim yaşına kıyasla biyolojik yaşa daha iyi tekabül eder. Aradaki fark pratikte önemli olduğu sürece prematüre bebeğin gelişimi düzeltilmiş yaşa göre değerlendirilmelidir. Eğer bebek gebeliğin 28nci haftasından önce doğmuşsa, düzeltme bebeğin birinci yaşında, ve muhtemelen ikinci yaşında gereklidir, fakat üçüncü yaşında artık gerekli değildir.İlgili Hekimler

Çocuk Hastalıklarıyla ilgilenen hekimlerimizi aşağıda görüntüleyebilirsiniz.

Uzm. Dr. Ali İhsan KURU
Uzm. Dr. Ali İhsan KURU

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

- Hakkında