Yükleniyor...

Büyüme ve Gelişme Takibi

Çocuklar büyüklerin küçük birer kopyası değildir. Onların erişkinlerden en önemli farkı, çocukların sürekli büyüyüp gelişmekte olmalarıdır. Bu süreç, anne karnındayken Kadın Doğum hekimi tarafından takip edilmeye başlanır ve çocuğun doğumuyla birlikte, ergenlik döneminin tamamlanmasına kadar Çocuk hekimi tarafından değerlendirilir.

Büyüme, çocuğun fiziki özelliklerindeki artış ile tanımlanır.Gelişme ise, mental, motor ve psikolojik olgunlaşmayı anlatmaktadır.

Çocukluğun değişik yaş dönemlerinde, büyüme hızları farklı olabileceği gibi, gelişmede de her yaşa özgü belirli değişkenlikler beklenir.Büyümenin Değerlendirilmesi


Çocuk hekimi muayenesinde büyümenin takibi için, vücut ağırlığı, boy uzunluğu, baş çevresi ölçümleri rutin olarak yapılıp büyüme (persantil) eğrilerine göre değerlendirilmektedir.

Çocuğun boy ve kilosu ölçülüp standart büyüme eğrilerine işaretlenerek, o yaş ve cinsiyetteki diğer çocuklarla kıyaslanır. Çocuğun standart büyüme eğrilerinin altında veya üstünde olması veya eğer daha önceki ölçümleri varsa, çocuğun kendi gelişim eğrisinde duraklama olması uyarıcı olmalıdır. Bu durumlarda beslenme bozukluğu, genetik problemler, hormonal bozukluklar, çölyak hastalığı (sindirim problemi) veya kronik enfeksiyon açısından inceleme yapılması gereklidir. Gerekli görüldüğünde kemik yaşı ölçümü de yapılabilir.Gelişimin Değerlendirilmesi


Çocuğun muayenesinde gelişmenin takibi için değişik açılardan değerlendirme yapılmalıdır;

Her çocuğun belli bir zaman diliminde belirli yetileri kazanması beklenir. Buna dayanarak çocuk hekimi gerek muayene esnasında gerekse aileye sorduğu sorularla çocuğun nöromotor ve psikososyal gelişimini değerlendirmektedir. Çocuğun gelişimi kişisel sosyal, dil, ince ve kaba motor becerileri ile değerlendirilebilir.

Okul öncesi çocukların kendi başına yemek yeme, giyinme becerilerini kazanmış olması, tuvalet ve hijyen kurallarını bilmesi beklenir. Konuşması anlaşılır olmalıdır.

Ayrıca konsantrasyon ve diğer çocuklarla oynayabilme yeteneği de sorgulanmalıdır.İlgili Hekimler

Çocuk Hastalıklarıyla ilgilenen hekimlerimizi aşağıda görüntüleyebilirsiniz.

Uzm. Dr. Ali İhsan KURU
Uzm. Dr. Ali İhsan KURU

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

- Hakkında