Alo Randevu 0236 312 30 30

Radyoloji(Radiodiagnostik)


Radyoloji:Işın bilimi.
Tıpta kullanımı:
X ışınlarının üretilmesi ve  bu ışınların kullanılması için gerekli cihazlar üzerinde araştırma yapan bilimdalı.
Röntgen cihazları ile vücudun çeşitli organlarının radyografileri ve fotoğrafları alınarak hastalıkların teşhisi yapılabilir.
Diğer alanlarda kullanımı:  
Endüstri ve bilim alanlarında radyoloji,  çeşitli maddeler , metaller , tablolar vs’nin saflık sahtelik ve kalite kontrollerini yapar.
 
    Radyolojik yöntemlerle teşhis edilen hastalıklar neler?
Radyoloji; insan anatomisini görüntüleme yöntemleri kullanarak inceleyen, insanları kesmeden içindeki hastalığın ne olduğunu ilgili uzman hekime bildiren branştır. Radyoloji organların anatomisini değerlendirir. Bir radyologun tecrübesi, anatomiyi ve patolojiyi çok iyi bilmeye dayanır. Bilgisi dahilinde görüntülemeler sırasında saptadığı anormal durumları ilgili doktora rapor eder. Radyoloji organları özellikle morfolojik  yönden inceleyen bir bilim dalı olduğu için, fonksiyonel hastalıkları teşhis etmede çoğu zaman yetersiz kalır. Fonksiyonel hastalıklardan kastım; organların çalışması ile alakalı. Misal; bağırsakların az çalışması ile oluşan kabızlık ve çok çalışması ile kendini gösteren ishal. Bu kadar basit de olsa radyolojinin böyle bir fonksiyon buzukluğunun teşhisini koyabilecek bir yöntemi yoktur.
 
   Hangi hastalıklar radyolojinin teşhis alanına girer?
Anatomik morfolojik bozukluk oluşturmuş hastalıklar radyolojinin temel konusudur. Nöroloji uzmanı hastadan “KranialMR” ister. Burada amaç baş ağrısını ispatlamak değil, baş ağrısına sebep olacak anatomik bozukluk var mı bunu göstermektir. Misal migren de baş ağrısı yapar, beyindeki tümör de.Migreni olan hastadan istenilen KranialMR genelde normal çıkar ama hastanın tümörü varsa radyoloji bunu kolaylıkla tespit edebilir. Baş ağrısı organın fonksiyonuna göre bir bozukluktur. Radyoloji bu zemindeki anatomik bozukluğu ayırt etmeye çalışır.
 
  Radyolojik sonuçlar, hastalar için tek ve net sonuç mudur?
Tıp, birimlerin birbirine iş gördürdüğü bir bilim değildir, multidisipliner(çok alanlı) bir bilimdir. Pek çok branşın, o hasta hakkında görüş bildirmesine dayanır. Örneğin; karnı ağrıyan bir hastaya dahiliye doktoru fizik muayene yapar. Burada önemli olan hastayı iyi dinlemek, şikayetlerini doğru anlamaktır. Muayene sonunda hekim bir fikir edinir ve bunun sonucunda bazı tetkiklere ihtiyaç duyar. Burada doğru tetkikleri istemek o branş doktorunun sorumluluğundadır. Radyoloji uzman doktorun istediği tetkiklerden sadece birisidir. Bunun yanında patolojik tetkikler, biyokimyasal tetkikler, mikrobiyolojik tetkikler vardır. Radyoloji doğru tanıya giden yollardan sadece birisidir. Radyoloji ile teşhis konulabilen hastalıklar da vardır. Bunun dışında bir radyoloğun yaptığı şey organdaki anormalliği tespit etmektir. Patolojik tanı çoğu zaman radyologtan beklenir. Hastanın karaciğerinde şu boyutlarda tümör var dersiniz. O tümörün karaciğer kanseri mi olduğunu biyopsi sonucu söyler. Hastayı gereksiz tetkiklerle oyalamamak gerekir. Misal; karın sağ alt kadran ağrısıyla gelen bir hastaya eğer apandisitten şüpheleniliyorsa, ayakta direk batın filmi çekmenin artık bir manası yok. Elimizde çok daha güçlü silahlarımız var hastalığı tanıyabilmek için.

Hangi hastalıklarda yapılan görüntülemeler belli aralıklarla tekrarlanmalı?

Tıp biliminde bir husus var, hastalık yok hasta var denir. Her hastalık her insanda farklı seyredebilir. Öncelikle hastanın tetkikten ne yarar göreceğini düşünmemiz gerekir. Radyolog olarak fayda sağlamayacağını düşündüğüm tetkikleri reddedip, ilgili hekimi yönlendirdiğim de olmuştur. Görüntüleme sıklıklarını, beklentimiz belirler, o tetkikten nasıl bir sonuç bekliyoruz. Örneğin beynindeki tümör sebebiyle ameliyat geçirmiş kişiden hekimi MR ister, geride tümörlü doku kalıp kalmadığını teyit etmek için. Aynı hastanın başı ağrıdı diye 2 gün sonra tekrar MR çekilmez. Referansımız; Dünya Sağlık Örgütü’nün ve ilgili tıp disiplinlerinin otoritesi sayılan kurumların koyduğu limitlerdir. Başka bir örnekle açıklamak gerekirse, ailesinde meme kanseri vakası bulunan kişi 6 ayda bir, bulunmayan kişi belli bir yaşın üstünde senede bir mamografi çektirebilir.

 

Görüntüleme tekniklerinin çocuklar üzerinde uygulanabilir mi?

Anne karnındayken bile ultrasonla görüntüleme yapılabiliyor. Hatta bu sayede bebek dünyaya gelmeden önce birçok hastalığı teşhis ediliyor. Örneğin; “Fetal MR” sayesinde bebeklerin anne karnındayken doğumsal kalp hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları bilinebilir. Ayrıca anne adayları hamileliklerinin ilk 2 ayı hariç MR emniyetli şekilde çekilebilir. Çünkü MR’da iyonizan radyasyon yoktur, bu yüzden ilk 2 ay dışında güvenlidir.

 


ODAK TIP MERKEZİ HABERLERİ

DUYURULAR

2018-12-24

                                                BOTOX

      Bir tür ilaç enjeksiyonu olan Botox Doktor kontrolünde yapılması gereken bir uygulamadır.
   Botox uygulaması bünyemizde yapılmaktadır.
Bilgi ve randevu için arayınız.


2018-04-27

KulakBurun Boğaz uzmanı Op.Dr.Gülbey TÜRKOĞLU sadece Cuma günleri öğleden sonra  hasta muaynesi yapmaktadır.Lütfen randevu için arayınız.


2018-01-11

Kurumumuzda daha iyi hizmet alabilmeniz için 3133030-3120030 tel.randevu alabilirsiniz.


2016-02-04

Yeni Dönem EHLİYET RAPORLARI  Merkezimizde verilmektedir.


2015-11-10

Merkezimizde Tüm İşe giriş ve Peryodik Muaynelerin yapılmasına başlanmıştır.


2015-11-10

Dr.Çağatay Vural yönetiminde
FUE
yöntemiyle saç ekimine başladık .


2015-05-15

Katarak Ameliyatları Bünyemizde Yapılabilmektedir.