Alo Randevu 0236 312 30 30

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları(pediatri)

Çocuk doktorluğu çocuk sağlığı ve hastalıkları ile ilgilenen önemli bir ihtisas alanıdır. Bir ülkede gelişmişlik düzeyi sağlık hizmetleri ve çocuk ölümlerinin oranı ile ölçülmektedir. Bu nedenle çocuk doktorlarına çocukların sağlığının korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi konusunda önemli görevler düşmektedir. Tıp eğitimi oldukça zor bir eğitim olduğu için kesinlikle doktor olmayı çok isteyenler doktor olmalıdır. 6 senelik eğitimden sonra insani ilişkilerinizin de iyi olması hastalarla ve hasa yakınlarıyla iyi bir iletişim kurmanız bakımından önemlidir. Ayrıca doktorların dikkatli, özenli, saygılı ve sabırlı kişiler olması da çok önemlidir. Tıpta gelişmeler çok hızlı yaşandığından doktorlar bu gelişmeleri sürekli okuyarak takip etmek zorundadırlar, bu yüzden doktor olmak için okumayı seven bir kişi olmak çok önemlidir. Türkiye'de 6 yıllık tıp eğitiminden sonra 4 yıllık pediatri yani çocuk doktorluğu ihtisaslığı yapılmaktadır. Bu ihtisası yapan hekimlere pediatrist veya çocuk hastalıkları mütehassısı ismi verilmektedir. Çocuk doktorları sadece çocuğunuzun hastalıklarını teşhis edip tedavi etmiyor, aynı zamanda çocuğunuzun sağlıklı büyümesine  yardımcı olup, onun büyüyüp gelişmesini de takip etmektedir. Çocuğun erişkinden en  önemli farkı 18 yaşına kadar sürekli olarak büyüyor olmasıdır.  Bu nedenle çocuk doktorları18 yaşına kadar olan tüm bireylere bakabilmektedir.

Halk arasında bazen çocuk doktorları ile bebek doktorları farklıymış gibi algılanabilmektedir. Ancak çocuk doktorları ve bebek doktorları aslında aynıdır. 
Bebekler özellikle ilk 1 yıl çocuğunuzu hiç hastalanmasa bile düzenli olarak her ay doktora götürülmelidir. Çünkü doktorunuz size her ay çocuğunuzun boy-kilo gelişimi, beslenmesi, aşıları, psikososyal ve sinirsel gelişimi hakkında bilgiler  vermekte ve önerilerde bulunmaktadır.
1 yıldan sonra 18 aya kadar 2-3 ayda bir, daha sonra 3 yaşa kadar 6 ayda bir, 3 yaştan ergenliğe girene kadar da yılda 1 kez olmak üzere çocuğunuz hastlanmasa bile doktora gitmelidir. Çünkü koruyucu hekimlik ancak sağlığın ve büyüme-gelişmenin  düzenli takibi ile mümkündür. Bu takibi çocuk doktorları yapmaktadır.

Günümüzde tıp biliminin çok gelişmesi artık yan dal uzmanlığını şart kılmıştır. Örneğin çocuk doktorları ''alerji'' tanısı koyabilir veya böbrek hastalığı tanısı koyabilir, ancak bazı özel hastalıkların kendi yan dal uzmanları tarafından takip ve tedavi edilmeleri hem aileler hem de çocuklar için daha sağlıklı bir sonuç doğuracak, yanlış anlaşılmaları ve gereksiz üzüntüleri önleyecektir.

ODAK TIP MERKEZİ HABERLERİ

DUYURULAR

2018-12-24

                                                BOTOX

      Bir tür ilaç enjeksiyonu olan Botox Doktor kontrolünde yapılması gereken bir uygulamadır.
   Botox uygulaması bünyemizde yapılmaktadır.
Bilgi ve randevu için arayınız.


2018-04-27

KulakBurun Boğaz uzmanı Op.Dr.Gülbey TÜRKOĞLU sadece Cuma günleri öğleden sonra  hasta muaynesi yapmaktadır.Lütfen randevu için arayınız.


2018-01-11

Kurumumuzda daha iyi hizmet alabilmeniz için 3133030-3120030 tel.randevu alabilirsiniz.


2016-02-04

Yeni Dönem EHLİYET RAPORLARI  Merkezimizde verilmektedir.


2015-11-10

Merkezimizde Tüm İşe giriş ve Peryodik Muaynelerin yapılmasına başlanmıştır.


2015-11-10

Dr.Çağatay Vural yönetiminde
FUE
yöntemiyle saç ekimine başladık .


2015-05-15

Katarak Ameliyatları Bünyemizde Yapılabilmektedir.